Trawnik w cieniu

W ogrodzie Pana Rafała rosną sosny, które skutecznie rzucają cień na ponad połowę powierzchni działki. Dotychczas teren ten był utrzymywany w stylu leśnym, a pozostałe 300 m2 stanowił piękny trawnik reprezentacyjny, który założyliśmy rok wcześniej.

 

Niedawno otrzymaliśmy telefon od Pana Rafała, że trawnik wciąż jest w świetnej kondycji i czy nie dalibyśmy rady założyć go także w cieniu sosen. Oczywiście podjęliśmy się tego wyzwania, a efekty widać poniżej!

 

Zakładanie trawnika w cieniu może wzbudzać pewne wątpliwości – „Czy trawa będzie rosła bez ciągłego dostępu do słońca?”, „Czy nie zacznie pojawiać się na niej mech?”, „Czy za rok nie trzeba będzie zakładać trawnika na nowo?”. Oczywiście trawnikowi w cieniu trzeba poświęcić nieco więcej uwagi, ale jeżeli dbamy o jego systematyczną pielęgnację, nic nie stoi na przeszkodzie, aby cieszyć się gęstą darnią nawet w cieniu drzew.

 

Jeżeli na Twojej działce króluje cień, a marzy Ci się piękny trawnik, przygotowaliśmy dla Ciebie 6 praktycznych wskazówek jak o niego zadbać. Zachęcamy również do kontaktu z naszą firmą poprzez formularz kontaktowy. Wykonamy bezpłatną wycenę naszych usług, a następnie zajmiemy się kompleksową pielęgnacją Twojego trawnika.

1. Postaraj się zmniejszyć ilość cienia w ogrodzie

Jeżeli to możliwe, rozważ usunięcie niektórych drzew lub wykonanie cięć prześwietlających. Tam, gdzie nie jest to możliwe, przycinaj zwisające gałęzie, aby zwiększyć trawie dostęp do światła. Możesz również podnieść koronę drzewa, wycinając wszystkie dolne gałęzie.

2. Nie koś trawnika zbyt często

Trawnik w cieniu powinien być przycinany rzadziej, niż ten rosnący w pełnym słońcu. Długość trawy po skoszeniu powinna wynosić minimum 6 cm, ale najlepiej utrzymywać wysokość cięcia na poziomie 7,5-9 cm. Zawsze usuwaj resztki skoszonej trawy.

3. Podlewaj trawę intensywnie, ale rzadko

Jeżeli trawnik pod drzewami wymaga podlewania, nawadniaj go intensywnie, ale rzadko. Dzięki temu korzenie drzew będą rosły głębiej i nie będą konkurować z trawą o wodę i składniki odżywcze.

4. Nie zapomnij o nawożeniu

Trawniki w cieniu najlepiej nawozić wczesną wiosną oraz jesienią. nawóz powinien charakteryzować się dużą zawartością potasu.

5. Zadbaj o wertykulację i aerację

Regularna wertkulacja i aeracja zapewnia trawie odpowiednią ilość tlenu i składników odżywczych. Jest to szczególnie istotne w przypadku trawnika w cieniu, który musi konkurować z drzewami o wodę i składniki odżywcze. Więcej o aeracji i wertkulacji przeczytasz w naszym wpisie na blogu, w którym opisaliśmy różnice pomiędzy tymi zabiegami.

 

 

 

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem