Jak czyścić taras z desek kompozytowych?

 • Data: 2020-11-29 20:20:13
 • Kategoria:
Jak czyścić taras z desek kompozytowych?

Tarasy kompozytowe stały się w ostatnich latach niezwykle popularne, ze względu na ich estetyczny wygląd, trwałość oraz niskie koszty utrzymania. Pomimo tego, że kompozyt jest materiałem mało wymagającym, nie powinno zapominać się o jego regularnym czyszczeniu. Zapewni to piękny wygląd tarasu na długie lata. Mycie tarasów z desek kompozytowych jest zadaniem prostym, z którym każdy powinien sobie poradzić. Z reguły wystarczy do tego ciepła woda i płyn do mycia naczyń. 

Czyszczenie tarasu kompozytowego w 6 prostych krokach

Dużą zaletą desek kompozytowych jest to, że można czyścić je przy użyciu codziennych artykułów gospodarstwa domowego. Do umycia tarasu kompozytowego będziesz potrzebować: 

 • płynu do mycia naczyń,
 • szczotki ze średnio sztywnym włosiem,
 • wiadra ciepłej wody.

Kiedy przygotujesz już wszystkie niezbędne artykuły, wykonaj 6 poniższych kroków, aby cieszyć się idealnie umytym tarasem.

 1. Usuń z tarasu wszystkie meble i dekoracje, tak aby mieć dostęp do całej powierzchni wymagającej czyszczenia.
 2. Zamieć taras miotłą, aby usunąć z niego liście, kurz i inne luźne zanieczyszczenia. 
 3. Spłucz powierzchnię tarasu wodą. Możesz użyć do tego węża ogrodowego.
 4. Przygotuj roztwór ciepłej wody z płynem do mycia naczyń, w takich proporcjach, aby pojawiła się piana.
 5. Zanurz szczotkę w wiadcze z przygotowanym wcześniej roztworem i zacznij czyścić taras. Dobierz odpowiedni nacisk szczotki, tak aby dostać się do zanieczyszczeń w rowkach desek.
 6. Po starannym wyszorowaniu desek kompozytowych spłucz pianę i wszelkie pozostałości brudu.

Najczęściej popełniane błędy podczas mycia tarasu kompozytowego

Tarasy z desek kompozytowych są proste w utrzymaniu, ale mimo to, można popełnić kilka poważnych błędów podczas ich mycia. Nieodpowiednie dobranie techniki lub narzędzi może trwale uszkodzić materiał kompozytowy, z którego wykonany jest taras. 

Używanie myjki ciśnieniowej

Nieostrożne mycie tarasów kompozytowych przy użyciu myjki ciśnieniowej może zakończyć się uszkodzeniem nawierzchni. Deska kompozytowa jest stosunkowo miękkim materiałem, przez co zbyt wysokie ciśnienie wody może skutkować powstaniem odprysków. Do czyszczenia tarasów kompozytowych z reguły wystarczy użycie szczotki i ciepłej wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia są na tyle trudne do usunięcia, że czujesz potrzebę użycia myjki ciśnieniowej, pamiętaj, aby zachować odpowiedni dystans pomiędzy dyszą a powierzchnią tarasu (minimum 25 cm).

Używanie nieodpowiednich narzędzi

Regularne czyszczenie tarasu z desek kompozytowych powinno wykonywać się za pomocą szczotki oraz węża ogrodowego. Unikaj używania wszelkich metalowych narzędzi (np. druciaków czy szpachelek). Mogą one uszkodzić i zarysować powierzchnię tarasu. Do pozbycia się zalegających liści lub innych luźnych zanieczyszczeń, zamiast metalowych grabi wybierz miotłę.

Niedokładne czyszczenie

Zabierając się za czyszczenie tarasu z desek kompozytowych pamiętaj, że taras to nie tylko powierzchnia, którą widzisz, ale także przestrzenie pomiędzy deskami. Każda szczelina wymaga również wymaga wyczyszczenia.

Jeżeli zaniedbasz przestrzenie pomiędzy deskami, ryzykujesz pojawienie się pleśni oraz mchów i porostów. 

Prawidłowe i skuteczne wyczyszczenie szczelin pomiędzy deskami nie wymaga dużego nakładu pracy. Wykorzystaj do tego celu miotłę lub szczotkę, którą czyścisz resztę tarasu.

Szczególnie ważne w okresie jesiennym jest usunięcie opadłych liści, które mogą utknąć pomiędzy deskami. Ich gnicie może wpłynąć negatywnie na trwałość i estetykę tarasu kompozytowego.

Tagi:

Wyświetlań: 7746

Zostaw ocenę:

Ocena: 0/5 (0 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem