Jak zwabić jeża do ogrodu i pomóc mu przetrwać zimę

  • Data: 2019-12-06 21:00:53
  • Kategoria:
Jak zwabić jeża do ogrodu i pomóc mu przetrwać zimę

Jesień to pora roku, w której jeże najbardziej potrzebują naszej pomocy. Te małe stworzonka szukają miejsca, w którym będą mogły bezpiecznie przetrwać zimę. Czy możemy im w tym jakoś pomóc? Oczywiście! Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego jak zwabić jeża do ogrodu, oraz zbudować mu bezpieczny domek na zimę.

 

Jak zwabić jeża do ogrodu

Aby jeż mógł zagościć w Twoim ogrodzie, musisz mu przede wszystkim dać możliwość dostania się na działkę. Jeżeli teren jest skutecznie ogrodzony, wytnij w parkanie otwór wielkości płyty CD lub wykop tunel, aby zwierzę mogło dostać się do środka.

Jeżowi najbardziej spodoba się ogród, w którym panują warunki zbliżone do tych w jego naturalnym środowisku. Ogród powinien więc być duży, suchy i usytuowany w okolicy terenów zieleni, takich jak parki, sąsiednie ogrody ogrody, lasy.

Projektując ogród lub dostosowując go do potrzeb jeża, warto uwzględnić kilka drzew zrzucających liście na zimę. Warto również, aby w ogrodzie znalazły się wysokie trawy, krzewy lub nawet łąka kwietna. Jednym słowem - zakamarki, które jeże uwielbiają i czują się w nich najlepiej.

Jeżeli w Twoim ogrodzie znajduje się oczko wodne, postaraj się, aby jego brzegi były jak najmniej strome, a śliska folia nie utrudniała wyjścia na brzeg. Warto również zapewnić jeżom proste wyjście z wody zbudowane z kamieni.

Aby jeż wybrał Twój ogród do przezimowania, nie powinieneś korzystać w nim z chemikaliów oraz trucizn na szkodniki. Ślimaki i insekty są podstawowym pożywieniem jeży.

Dużym utrudnieniem w zwabieniu jeża do ogrodu będzie obecność psa. Jeż i pies to naturalni wrogowie, dlatego w tej sytuacji lepiej odpuścić sobie zimowanie jeża w ogrodzie.

Jak przygotować domek dla jeża na zimę

Przed nadejściem zimy, jeże zapadają w hibernację. Pozwala im ona przetrwać okres niskich temperatur i braku pożywienia. Jeże uwielbiają hibernować w stosach zgrabionych liści, w stosach ściętych gałęzi oraz w innych zakamarkach ogrodu. Dom dla jeża możesz również stworzyć samemu.

1. Znajdź w swoim ogrodzie ciche i zaciemnione miejsce.
2. Wykop w ziemi otwór o głębokości około 7 centymetrów i szerokości 45 centymetrów.
3. Wypełnij dno dołka cienką warstwą suchych liści, gałązek lub kory.
4. Ułóż cegły wokół zewnętrznej krawędzi dołka, upewniając się, że pozostawiłeś szczelinę na wejście. Następnie zbuduj ściany na wysokość dwóch warstw cegieł. Aby struktura była stabilna, każda kolejna warstwa cegieł powinna być przesunięta o ½ długość cegły (tzw. wiązanie wozówkowe).
5. Z cegieł zbuduj także tunel prowadzący do domku. To bardzo ważne, ponieważ uniemożliwi on drapieżnikom dostanie się do hibernującego jeża.
6. Połóż na cegłach arkusz drewna, tworząc dach.
7. Ułóż na arkuszu szczapy drewna, aby obciążyć konstrukcję domku.
8. Zakamufluj domek dla jeża pozostałością szczap drewna, suchymi liśćmi i gałązkami.
9. Twój dom dla jeża jest już gotowy na przybycie gościa. Zadbaj teraz o niezakłócanie ciszy w pobliżu miejsca, w którym znajduje się domek. Aby mieć pewność, że ktoś w nim zamieszkał, wejście możesz zagrodzić drobnym patyczkiem. Jeżeli któregoś dnia będzie poruszony, może to oznaczać, że jeż wybrał Twój domek na przetrwanie zimy.

Jak jeszcze możesz pomóc jeżom podczas zimy?

Jako firma ogrodnicza współpracujemy z Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt - Jeżurkowo znajdującym się w Skierdach (woj. mazowieckie).

Ośrodek od 2011 roku udziela pomocy jeżom po wypadkach, opiekuje się osieroconymi jeżowymi maluchami, a także pomaga tym zwierzakom przetrwać zimę.

Jak możesz wesprzeć Jeżurkowo?

• Zgłoś się do ośrodka z chęcią przygarnięcia jeża do swojego ogrodu.
• Zarejestruj się w serwisie fanimani.pl i wybierz Fundację Primum jako beneficjenta.
• Podaruj ośrodkowi ręczniki papierowe, płyny do mycia naczyń, środki odkażające Virkon.
• Wesprzyj ośrodek finansowo wykonując przelew na poniższe konto:

FUNDACJA NA RZECZ OCHRONY DZIKICH ZWIERZĄT PRIMUM
ul. Orla 4
05-101 Skierdy
ALIOR BANK 74 2490 0005 0000 4530 1141 9918

Tagi:

Wyświetlań: 29972

Zostaw ocenę:

Ocena: 4.25/5 (16 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem