Poznaj 5 sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu

 • Data: 2019-09-02 21:52:03
 • Kategoria:
Poznaj 5 sposobów na pozbycie się kreta z ogrodu

Jeśli kiedykolwiek byłeś świadkiem kretowiska na trawniku, dobrze wiesz jak potrafi ono zrujnować malowniczy wizerunek ogrodu. Krety opanowały do perfekcji sztukę niweczenia całego wysiłku wkładanego w to, aby trawnik wyglądał jak piękny zielony dywan. Jeżeli zastanawiasz się co zrobić w sytuacji, w której Twój ogród odwiedził nieproszony gość – przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek jak pozbyć się kreta z ogrodu.

Poznaj swojego „przeciwnika”

Krety to małe, pokryte futrem ssaki ze szpiczastym pyszczkiem, małymi oczkami i ciałem o walcowatym kształcie. Dzięki silnym, uzbrojonym w pazury łapom, w ciągu jednej doby są w stanie wydrążyć nawet 15 metrów korytarza.

Do orientacji w terenie i polowania wykorzystują świetny słuch i dotyk. Zmysł wzroku nie jest dobrze rozwinięty, w związku z czym krety widzą raczej słabo.

Zwierzęta te są z natury samotnikami, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiedy pozbędziesz się jednego kreta z ogrodu, problem będziesz mógł uznać za zażegnany.

Krety najlepiej czują się w wilgotnej, żyznej glebie. Najbardziej aktywne są w czasie wiosennych poranków oraz podczas deszczu. Ĺťywią się owadami, larwami i organizmami glebowymi, np. dżdżownicami.

Najwięcej kopców pojawia się na wiosnę, kiedy temperatura powietrza i gleby rośnie. Dżdżownice przesuwają się bliżej powierzchni, a razem z nimi krety.

Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

  1. Wsyp do kopca granulat przeciw kretom i zalej go wodą. Środek tego typu skutecznie odstrasza swoim zapachem nieproszonego gościa i zmusza go tym samym do opuszczenia ogrodu.
  2. Wykorzystaj nawóz do trawników o zapachu lawendy. Woń lawendy jest przyjemna dla ludzi, ale krety jej nie znoszą. Stosując tę metodę na pozbycie się kreta, zadbasz przy okazji o trawnik i dostarczysz mu niezbędnych składników odżywczych.
  3. Wśród metod na pozbycie się kreta znajdziesz również świece dymne. Niektóre z nich wydzielają zabójczy środek, inne tylko przepędzają szkodnika poza granice Twojej działki.
  4. Jeżeli zamiast wypłoszyć kreta ze swojej działki wolisz go złapać i samodzielnie przesiedlić, powinieneś wypróbować pułapkę rurową. Jest to najpopularniejszy sposób na skuteczne pozbycie się kreta. Jak sama nazwa wskazuje, pułapka ma kształt rury i zakończona jest z obu stron drzwiczkami otwieranymi jedynie do wewnątrz. Kiedy intruz do niej wejdzie, nie będzie w stanie samodzielnie z niej wyjść. Pułapkę należy umieścić w jednym z korytarzy. Pamiętaj, że krety to ogromne łakomczuchy – dziennie jedzą około 50 gramów dżdżownic. Jeżeli nie będziesz sprawdzał pułapki wystarczająco często – Twój nieproszony gość zdechnie w niej z głodu.
  5. Klasyczne trutki sugerujemy stosować jako ostateczność, kiedy wszystkie pozostałe metody zawiodą. Jest to najmniej humanitarna metoda na pozbycie się kreta. Po zjedzeniu trutki kret zdycha.

Jak zapobiegać występowaniu kreta w ogrodzie?

Po tym jak w końcu pobędziesz się kreta z ogrodu, warto uniemożliwić mu powrót poprzez poniższe działania prewencyjne.

    • Kot grasujący na terenie Twojego ogrodu skutecznie odstraszy kreta. Dodatkowo, zapach kocich odchodów na dobre zniechęci intruza do zostania na dłużej.
    • Ogrodzenie z głęboko osadzonym fundamentem skutecznie uniemożliwi kretom dotarcie na teren Twojego ogrodu. Wystarczy już 60 cm w głąb ziemi, aby odciąć nieproszonemu gościowi drogę na teren działki. W tej metodzie ważna jest jednak konsekwencja i pogłębienie fundamentów ogrodzenia na całym obwodzie działki.
    • Kolejnym sposobem na zapobiegnięcie występowania kopczyków w ogrodzie jest siatka przeciw kretom. Jest to bardzo skuteczna metoda, polegająca na zamontowaniu siatki stanowiącej barierę nie tylko dla kretów, ale i innych gryzoni. Siatkę rozkłada się kilka centymetrów pod powierzchnią gleby. Najlepszą okazją do jej zamontowania jest moment zakładania trawnika.

Czy z kretem można się zaprzyjaźnić?

Najszybszą metodą na zakończenie „batalii” z kretem jest… zaprzyjaźnienie się z nim i zaakceptowanie go w swoim ogrodzie. Co prawda, zwierzę to przynosi wiele szkód (np. niszczy korzenie roślin, a jego kopce wpływają negatywnie na estetykę ogrodu), ale jego obecność w ogrodzie ma również drugą stronę medalu. Zwierzę to zjada m.in. turkucia podjadka, pędraki, larwy koziółek, ślimaki raz drobne gryzonie. Dodatkowo, jego rozległe korytarze przyczyniają się do napowietrzania gleby.

Tagi:

Wyświetlań: 6072

Zostaw ocenę:

Ocena: 3.75/5 (4 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem