Czym się różni aeracja od wertykulacji?

  • Data: 2019-07-02 16:18:38
  • Kategoria:
Czym się różni aeracja od wertykulacji?

Regularna pielęgnacja trawnika wpływa na jego kondycję – trawa jest gęsta, zielona oraz pozbawiona chwastów. Aby utrzymać piękny trawnik, który wzbudzi zazdrość wśród sąsiadów, powinno pamiętać się nie tylko o podstawowych metodach pielęgnacji trawnika – koszeniu, nawożeniu i podlewaniu – ale również o zapewnieniu trawie odpowiedniej ilości tlenu i składników odżywczych. W tym celu należy systematycznie spulchniać glebę wykorzystując do tego aerator oraz wertykulator.

W poniższym wpisie wyjaśniamy czym się różni aeracja od wertykulacji, a także podpowiadamy jak dzięki nim zapewnić trawie optymalne warunki do wzrostu.

 

Aeracja trawnika

Aeracja jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym trawników. Polega na spulchnianiu i rozluźnianiu gleby poprzez nakłuwanie jej na głębokość około 8 cm. Dzięki tej czynności, powietrze, woda oraz sole mineralne docierają w głąb gleby, wzmacniając korzenie trawy oraz poprawiając jej możliwości regeneracyjne.

Trawnik rosnący na napowietrzonej i rozluźnionej glebie jest bardziej odporny na deptanie oraz charakteryzuje się gęstą i równomierną darnią.

 

Jak przeprowadzić aerację?

Ważne jest, aby przed aeracją darń była wilgotna, ale nieprzemoczona. Ułatwi to nakłuwanie zbitej gleby. Podczas przygotowań do aeracji należy również skosić murawę na wysokość około 3 cm oraz usunąć z niej resztki skoszonej trawy i wyschnięte liście.

Najprostszym domowym sposobem na aerację trawnika jest wykonanie wielu drobnych otworów przy użyciu specjalnych butów z kolcami, wideł lub walca z kolcami. Narzędzia manualne mają jednak wiele wad i sprawdzają się jedynie na trawnikach o niewielkiej powierzchni. Metoda ta wymaga użycia większej ilości siły oraz zajmuje o wiele więcej czasu, niż w przypadku elektrycznych lub spalinowych aeratorów. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że na zbitych glebach ręczne wykonanie głębokich nakłuć może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Elektryczne oraz spalinowe aeratory zapewniają większy komfort pracy oraz bardziej satysfakcjonujący efekt końcowy, ale ich cena sprawia, że zakup bywa sporą inwestycją. Zwłaszcza, że z aeratora skorzystamy kilka razy w roku. Rozwiązaniem tej sytuacji może być wypożyczenie narzędzia z wypożyczalni ze specjalistycznym sprzętem ogrodniczym lub skorzystanie z usług profesjonalnej firmy ogrodniczej.

Czym różni się aeracja od wertykulacji

 

Kiedy przeprowadza się aerację?

Aerację trawnika przeprowadza się zazwyczaj dwa razy w roku – na wiosną oraz jesienią. Wyjątek stanowią trawniki, które narażone są na silniejszą eksploatację – np. boiska sportowe. W tej sytuacji aerację powinno przeprowadzać się nawet pięć razy w roku.

 

Wertykulacja trawnika

Wertykulacja różni się od aeracji przed wszystkim tym, że polega na pionowym cięciu darni na głębokość 1 - 5 cm, a nie nakłuwaniu gleby.

Wertykulacja ma na celu usunięcie nadmiaru tzw. filcu, mchu oraz obumarłych części roślin. Wykonuje się ją wtedy, kiedy zauważymy, że murawa robi się za bardzo zbita. Oznaką takiej sytuacji jest bardzo długie wsiąkanie wody w głąb gleby oraz pojawienie się mchu.

Po usunięciu filcu trawa ma więcej miejsca do wzrostu, dzięki czemu trawnik staje się gęstszy, a chwasty nie mają możliwości przebicia.

 

Jak przeprowadzić wertykulację?

Tak samo jak w przypadku aeracji, do przeprowadzenia wertykulacji mamy do dyspozycji narzędzia manualne oraz mechaniczne. Do pierwszej grupy należą specjalne grabie ogrodnicze z nożami oraz kółkami ułatwiającymi pracę. Grabie te mogą okazać się skuteczne jedynie na mniejszych trawnikach, ponieważ wymagają nakładu znacznie większej ilości energii, a praca z ich wykorzystaniem zajmuje o wiele więcej czasu, niż ma to miejsce w przypadku wertykulatora spalinowego lub elektrycznego.

Bardziej zaawansowane narzędzia dają również możliwość regulacji głębokości nacięcia darni, co wpływa pozytywnie na oczekiwany efekt.

 

Kiedy przeprowadzić wertykulację?

Wertykulację powinno przeprowadzać się minimum raz w roku, ale wskazane jest powtarzanie tej czynności dwa - trzy razy na sezon. Pierwsza wertykulacja w sezonie powinna być przeprowadzona po pierwszym koszeniu trawy. Ostatnia jesienią, dzięki czemu usuniemy powstały latem mech oraz martwe resztki roślin.

 

Czym się różni aeracja od wertykulacji?

Podsumowując, na podstawie powyższych informacji można odpowiedzieć sobie na pytanie czym się różni aeracja od wertykulacji:

  • Aeracja polega na nakłuwaniu darni, a wertykulacja na jej nacinaniu.
  • Celem aeracji jest zapewnienie systemowi korzeniowemu lepszego napowietrzenia oraz dostarczenia wody i substancji odżywczych, natomiast celem wertykulacji jest usunięcie tzw. filcu na trawniku, mchu i resztek martwych roślin.
  • Aeracja jest mniej inwazyjna od wertykulacji.

Różnice pomiędzy aeracją i wertykulacją sprawiają, że obie te czynności wzajemnie się dopełniają i zapewniają trawie idealne warunki glebowe. Cena każdego z nich to około 1 zł za 1 m2. Jeżeli zależy Ci na wyglądzie Twojego trawnika, koniecznie zapoznaj się z naszymi 5 wskazowkami jak dbać o trawnik.

Tagi:

Wyświetlań: 10384

Zostaw ocenę:

Ocena: 4.29/5 (7 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem