Jak dbać o trawnik? Poznaj 5 cennych wskazówek

  • Data: 2019-06-06 13:43:56
  • Kategoria:
Jak dbać o trawnik? Poznaj 5 cennych wskazówek

Jak dbać o trawnik? To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy miłośnicy ogrodnictwa. Piękna i zadbana trawa jest w końcu wizytówką każdego ogrodu. Przeczytaj naszych 5 wskazówek na uzyskanie gęstego i zielonego trawnika, który wprawi Twoich gości w zachwyt, a Tobie zapewni miejsce do odpoczynku.

1. Dostosuj wysokość cięcia do pory roku

Podczas pierwszego wiosennego koszenia trawy, zetnij ją na wysokość maksymalnie 3 cm. Dzięki takiemu zabiegowi usuniesz z trawnika resztki zalegającej trawy oraz zapewnisz mu lepsze nasłonecznienie.

Ponieważ dłuższa trawa jest mniej wrażliwa na upały, latem podnieś ostrze kosiarki na wysokość 5 cm. Jeżeli ścinki trawy będą krótsze niż 2 cm pozostaw je na trawniku - świetnie sprawdzą się jako naturalny nawóz. W przypadku dłuższych ścinek zbierz je do pojemnika kosiarki.

W okresie jesienno-zimowym kontynuuj koszenie na wysokości około 5 cm. Przed ostatnim koszeniem, które najlepiej wykonać w połowie października, obniż ostrze na wysokość 3 cm. Pamiętaj, aby po ostatnim koszeniu zadbać o trawnik przed zimą i wygrabić z niego wszelkie resztki mchu, obumarłych roślin oraz ściętej trawy. Taki zabieg zniweluje ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Jeżeli wolisz zlecić koszenie trawy profesjonalnej firmie, zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem usług ogrodniczych.

 

2. Dostarcz glebie tlenu

Pamiętaj, że Twój trawnik potrzebuje nie tylko wody i składników odżywczych, ale i tlenu. Napowietrzanie trawnika to inaczej aeracja. Polega na rozluźnieniu gleby poprzez nakłuwanie jej na głębokość około 10 cm. Możesz użyć do tego wideł czy butów z kolcami, ale najlepszym wyborem będzie skorzystanie z usług doświadczonej firmy ogrodniczej korzystającej z profesjonalnego sprzętu – wertykulatora oraz aeratora.

Dobrze napowietrzony trawnik zapewnia trawie idealne warunki do wzrostu. Dzięki temu trawa utworzy gęstą i wyrównaną murawę oraz będzie odporniejsza na deptanie.

Pierwszą aerację najlepiej jest przeprowadzić drugiego roku od założenia trawnika. Najlepszymi porami na wykonanie tego zabiegu jest wiosna oraz późne lato. Pamiętaj, aby wcześniej skosić trawę na wysokość 3 cm oraz intensywnie ją podlać.

 

3. Pamiętaj o regularnym podlewaniu

Trawę najlepiej jest podlewać późnym wieczorem (po zachodzie słońca) lub wczesnym rankiem (do godziny 10.00). W tych godzinach ryzyko odparowania wody do atmosfery jest najmniejsze.

Nie podlewaj trawnika zbyt często poza okresem wegetacyjnym. Trawa nie potrzebuje dużej ilości wody, kiedy nie rośnie. Wczesną wiosną i późną jesienią podlewaj trawę co drugi dzień.

Z reguły zacieniona trawa potrzebuje mniej wody, ale zwróć uwagę na to, czy jej korzenie nie konkurują z korzeniami drzew i krzewów – w takich sytuacjach zwiększ intensywność podlewania.

Jeżeli zależy Ci na trawniku, nie czekaj, aż trawa będzie całkowicie żółta, zanim podlejesz ją większą ilością wody. To jedna z najważniejszych rzeczy w odpowiedzi na pytanie jak dbać o trawnik. Pierwszymi oznakami zbyt wysuszonego trawnika są szarawe przebarwienia oraz ślady stóp widoczne nawet godzinę po ich pozostawieniu.

Jeżeli nie masz czasu na codzienne podlewanie trawnika, ale zależy Ci na jego pięknym zielonym kolorze, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą instalacji systemów automatycznego nawadniania ogrodów.

 

4. Zapewnij trawie niezbędne składniki odżywcze

We wpisie o tym jak dbać o trawnik musi pojawić się oczywiście temat nawożenia. Pierwsze nawożenie w sezonie powinno wykonywać się już na wiosnę, aby poprawić kondycję trawnika po wymagającej zimie i pobudzić wzrost trawy po rozpoczęciu jej wegetacji. Nawóz stosowany na wiosnę powinien być bogaty w azot, który stymuluje trawę do rozwoju – tak zwany „szybki start”.

Nawożenie trawnika powinno praktykować się również latem. O tej porze roku trawnik szczególnie narażony jest na wysychanie.

Aby wzmocnić trawę przed zimą, jesienne nawożenie przeprowadź z wykorzystaniem nawozów bogatych w fosfor i potas. Trawa będzie mogła korzystać z takiego nawozu we wczesnej fazie wegetacji wiosennej.

Podczas wyboru odpowiedniego nawozu należy wziąć pod uwagę kondycję trawnika, gatunek trawy oraz warunki glebowe. Warto również zapoznać się z etykietą umieszczoną na opakowaniu, aby dowiedzieć się jak korzystać z wybranego preparatu i nie dopuścić do przenawożenia trawy.

 

5. Wygraj z chwastami!

Wojnę z chwastami najlepiej jest przeprowadzać wczesną wiosną i latem, zanim będą miały szansę rozwinąć swoje systemy korzeniowe w głąb ziemi.

O pięknym zielonym trawniku bez chwastów warto pomyśleć jeszcze przed założeniem trawnika. W pozbyciu się chwastów w miejscu, gdzie ma być trawa pomogą herbicydy nieselektywne, takie jak np. Roundup. Pamiętaj, że po użyciu tego środka ziemia musi mieć miesięczną karencję zanim zaczniesz z tym terenem coś robić.

Zwalczanie chwastów na gotowym trawniku jest już trudniejsze, ale pomogą w tym preparaty typu: biofix, czy mniszek.

W przypadku nadmiernej ilości chwastów na murawie, najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest założenie trawnika na nowo. Takie rozwiązanie ułatwi całkowite wyeliminowanie chwastów, a pięknym zielonym trawnikiem będziemy mogli cieszyć się od razu (w przypadku trawy z rolki) lub po kilku tygodniach (w przypadku wysiewu nasion).

Pomimo istnienia na rynku wielu preparatów chwastobójczych, pamiętaj, że najlepszą obroną przed chwastami jest gęsty, zdrowy trawnik, który odbiera nasionom chwastów dostęp do światła słonecznego oraz znacząco ogranicza przestrzeń do kiełkowania.

 

Jak dbać o trawnik - podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki jak dbać o trawnik okazały się dla Ciebie przydatne. Jeżeli jednak pielęgnację swojego ogrodu wolisz zlecić specjalistom, zachęcamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy. Opisz nam czego potrzebujesz, a my odezwiemy się do Ciebie z bezpłatną wyceną.

Tagi:

Wyświetlań: 27594

Zostaw ocenę:

Ocena: 4.44/5 (16 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem