5 porad jak przygotować ogród do wiosny

  • Data: 2020-02-03 20:02:03
  • Kategoria:
5 porad jak przygotować ogród do wiosny

Luty i marzec to dobry czas, aby rozpocząć przygotowania do nowego sezonu ogrodniczego. W tym poście podpowiadamy od czego zacząć wybudzanie ogrodu ze snu zimowego, tak aby praca w nim była łatwiejsza i przyjemniejsza.

 

1. Posprzątaj swój ogród

Ogród służył Ci dzielnie przez cały poprzedni sezon, dlatego jeżeli nie posprzątałeś go przed zimą, koniecznie zrób to przed wiosną - jeszcze przed rozpoczęciem nowego sezonu. Pozbądź się pozostawionych śmieci, umyj i zakonserwuj meble ogrodowe, wyczyść dokładnie chodniki i tarasy. Warto wymienić także wodę w oczku wodnym oraz powycinać wokół niego zeschnięte liście bylin nadwodnych.

 

2. Przeprowadź konserwację swoich narzędzi

Przeglądając swoje narzędzia, upewnij się czy nie są one uszkodzone lub zardzewiałe. Robiąc to przed rozpoczęciem sezonu, będziesz miał dużo czasu na ich naprawę lub uzupełnienie kolekcji. Uszkodzony sprzęt może okazać się niebezpieczny, nie tylko dla Ciebie ale i roślin.

Jeżeli nie zadbałeś o swoje narzędzia przed zimą, jeszcze nic straconego. Możesz to zrobić również przed rozpoczęciem nowego sezonu. Narzędzia tnące oczyść z ziemi i resztek roślin. Jeżeli zauważysz na nich ogniska rdzy, użyj drobnego papieru ściernego - im bardziej wypolerowany metal, tym łatwiej o jego konserwację.

Ruchome części narzędzi (np. w sekatorze lub nożycach) warto posmarować odpowiednim preparatem (np. WD-40).

Narzędzia do kopania (np. łopaty czy motyki) oczyść z resztek ziemi i roślin. Możesz użyć do tego np. drucianej szczotki. Wiele osób zapomina, że narzędzia tego typu należy również dobrze naostrzyć. Użyj do tego pilnika. Będziesz miło zaskoczony, kiedy zobaczysz jak naostrzone narzędzia ułatwiają i przyspieszają pracę w ogrodzie!

Ostrzenia mogą wymagać również ostrza w kosiarkach i podkaszarkach. Nie zapominaj także o ich wyczyszczeniu i sprawdzeniu czy wszystkie mechanizmy działają poprawnie.

 

3. Zdejmij zimowe zabezpieczenia roślin

Osłony z agrowłókniny i słomy dzielnie chroniły Twoje rośliny przed zimowymi niskimi temperaturami. Kiedy skończą się przymrozki, możesz śmiało je zdjąć. Nie chowaj ich jednak zbyt głęboko, ponieważ warunki pogodowe potrafią być nieprzewidywalne - jeżeli przymrozki wrócą, należy z powrotem okryć rośliny. Zimowe okrycia usuń w pochmurny dzień, aby ułatwić roślinom przyzwyczajenie się do większej ilości promieni słonecznych. Pamiętaj też, aby zimowe zabezpieczenia zdjąć przed pojawieniem się młodych pędów.

 

4. Przytnij drzewa i krzewy

Kluczowe znaczenie dla późniejszego rozwoju drzew i krzewów ma ich przycięcie na przełomie lutego i marca. W przypadku drzew usuń wyrastające z pnia jednoroczne pędy oraz zredukować koronę drzew. Większa ilość światła sprawi, że owoce będę smaczniejsze i dużo dorodniejsze. W podobny sposób zaopiekuj się krzewami owocowymi. Krzewy ozdobne wymagają przycięcia wszystkich pędów oraz usunięcia tych starych i chorych. Jeżeli prognozy pogody zapowiadają przymrozki, wstrzymaj się z przycinaniem drzew i krzewów do połowy marca.

 

5. Przygotuj trawnik

Zimą gleba ma tendencję do zagęszczania, dlatego kiedy temperatura ustabilizuje się już powyżej 0oC, przeprowadź aerację trawnika. Aeracja polega na spulchnianiu i rozluźnianiu gleby poprzez jej nakłuwanie. Więcej na ten temat przeczytasz w poście o aeracji i wertykulacji.

Kondycję trawnika poprawi także delikatne grabienie, które usunie z niego wszelkie zanieczyszczenia, takie jak niezgrabione liście, patyki, suchą trawę. Grabienie pobudzi także źdźbła do wzrostu, co wpłynie pozytywnie na kondycję trawnika w trakcie sezonu. Jeżeli ciekawi Cię jak sprawić, aby Twój trawnik pięknie prezentował się latem, koniecznie przeczytaj nasz wpis o tym jak dbać o trawnik.

Tagi:

Wyświetlań: 1820

Zostaw ocenę:

Ocena: 5.00/5 (2 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem