Jak przygotować ogród do zimy, aby cieszyć się nim na wiosnę

  • Data: 2019-10-01 09:44:00
  • Kategoria:
Jak przygotować ogród do zimy, aby cieszyć się nim na wiosnę

Każdy kto posiada ogród, wie jak ważne jest przygotowanie go do zimy. Dokładnie i sumienne wykonane jesiennych porządków pozwoli zaoszczędzić czas na wiosnę. Jeżeli chcesz więc zmniejszyć ilość pracy, która czekać Cię będzie na początku przyszłego sezonu, koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami jak przygotować ogród do zimy.

 

Jak przygotować trawnik do zimy

Twój piękny zielony trawnik prawdopodobnie dzielnie znosił grille ze znajomymi, przyjęcia urodzinowe czy przydomowe mecze piłkarskie. Jeżeli chcesz, aby w przyszłym sezonie był miejscem do równie udanej zabawy, koniecznie zatroszcz się o niego jeszcze przed pierwszymi przymrozkami i opadami śniegu.

We wrześniu zastosuj nawożenie potasem i fosforem, aby zwiększyć odporność trawy na ujemne temperatury. W tym miesiącu zrezygnuj z nawożenia azotem, który opóźnia przejście trawnika w zimowy spoczynek.

Ostatnie koszenie wykonaj w połowie października, ścinając trawę na wysokość 3 cm. Taka długość źdźbeł trawy pozostawiona na zimę pozwoli trawnikowi lepiej znieść niskie temperatury i zalegający na murawie śnieg.

Przygotowując trawnik do zimy nie możesz również zapomnieć o regularnym i dokładnym grabieniu liści. Liście zalegające na trawniku skutecznie odcinają darni tlen i powodują jej gnicie. Jeżeli nie masz czasu na grabienie liści, skontaktuj się z nami, a my wszystkim się zajmiemy.

Podczas odśnieżania ogrodu nie przerzucaj śniegu na trawnik. Zaspy odcinają trawie dostęp do powietrza. Na wiosnę zbity śnieg ulega powolnemu topnieniu, które skutkuje nierównomiernym rozwojem murawy, a nawet jej znacznymi uszczerbkami.

 

Jak przygotować drzewa i krzewy do zimy

Pomimo tego, że większość drzew i krzewów przycina się na wiosnę, istnieją również takie gatunki, o których nie możemy zapomnieć jesienią (np. orzech włoski). Od października można ciąć krzewy malin, a na koniec listopada i na początku grudnia warto przyciąć krzewy leszczynowe.

Młode drzewka i szlachetne odmiany drzew są wrażliwe na mróz, dlatego warto pamiętać o okryciu ich pni matą słomianą lub agrowłókniną. Zamiast mat możesz wykorzystać kompost. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie i przez wielu uważane za bardziej estetyczne. Wystarczy, że obsypiesz nim drzewo wokół odziomka, a kopiec przykryjesz ziemią.

 

Jak przygotować do zimy rośliny cebulowate i byliny

Rośliny nieprzystosowane do zimowania w naszej strefie klimatycznej (np. frezje czy mieczyki) warto wykopać już w pierwszej połowie września. Z wykopaniem pozostałych gatunków roślin możesz wstrzymać się do pierwszych przymrozków.

Odetnij części nadziemne roślin, oddziel młode cebulki od chorych i zgniłych i wysusz. Suszenie najlepiej przeprowadzić w suchym i zacienionym miejscu w odpowiednią cyrkulacją powietrza. Może być to np. piwnica.

Byliny o długich liściach zwiąż sznurkiem, łodygę okryj liśćmi i przysyp delikatnie kopcem ziemi. Zwróć uwagę na to, że wiele bylin nie potrzebuje okrywania ich na zimę. Są to m.in. jeżówki, rudbekie czy trawy ozdobne. Te ostatnie pięknie udekorują Twój ogród poza sezonem wegetacyjnym.

 

Jak przygotować oczko wodne do zimy

Oczko wodne zdecydowanie zwiększa walory estetyczne ogrodu, ale jest ono również elementem, które wymaga dużo pracy podczas przygotowania ogrodu do zimy, zwłaszcza jeśli żyją w nim ryby.

Tak samo jak w przypadku trawnika, tak i w oczku wodnym, ważne jest pozbycie się wszystkich liści opadniętych z drzew. Rozkładające się w wodzie liście zużywają tlen, niezbędny rybom i roślinom żyjącym w oczku. Aby dostarczyć rybom jak najwięcej ilości powietrza podczas zimy, zastosuj styropianowy pływak, dzięki któremu nie pozwolisz wodzie w oczku całkowicie zamarznąć.

Przed zimą warto również dokładnie wyczyścić oczko wodne z mułu, pozostawiając go jedynie na samym dnie. Pomoże on rybom przetrwać zimę i niskie temperatury. Podczas czyszczenia oczka bardzo ważne jest, aby robić to ostrożnie. Nieumiejętne pozbycie się liści lub mułu z wody może skutkować przerwaniem membrany. Aby mieć całkowitą pewność, że wszystko zostało zrobione jak należy, warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie ogrodniczej.

W przypadku zbiorników o głębokości mniejszej niż 100 cm, ryby warto przezimować w akwarium.

 

Zamknij dopływ wody i zadbaj o narzędzia

Niskie temperatury mogą spowodować zamarznięcie wody w kranach, rurach doprowadzających i systemu nawadniania, co może skutkować rozszczelnieniem i popękaniem instalacji. Przed pierwszymi przymrozkami zamknij więc dopływ wody do ogrodu.

Na czas zimy wyczyść wszystkie ogrodowe narzędzia i schowaj je w suche miejsce. Warto przy tej okazji naostrzyć w nich wszystkie ostrza i naprawić ewentualne usterki. Pozwoli to rozpocząć kolejny sezon bez niepotrzebnych niespodzianek i ewentualnych wizyt w sklepie ogrodniczym.

 

Jak przygotować ogród do zimy – podsumowanie

Jak widzisz, przygotowanie ogrodu do zimy nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Warto jednak dobrze się do tego przyłożyć, aby w następnym roku rozpocząć nowy sezon bez żadnych zaległości. Jeżeli nie masz czasu na odpowiednie przygotowanie swojego ogrodu do sezonu zimowego, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą pielęgnacji ogrodów. Nasi specjaliści zajmą się wszystkim, a Ty będziesz miał pewność, że Twój ogród jest w dobrych rękach.

Tagi:

Wyświetlań: 2003

Zostaw ocenę:

Ocena: 3.67/5 (3 glos(-ów))

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie!

Rozumiem